Základní škola a mateřská škola Tasovice
Základní škola a mateřská škola Tasovice - BAREVNÁ ŠKOLA

Světový kosmický týden - 9. ročník

9. ročník

Páteční hodina chemie v devátém ročníku byla věnována sestrojení raket. Vlastnoručně vyrobené rakety žáci odpálili na školním hřišti. K odpálení použili ocet a sodu. Jednoduchá chemická reakce způsobila přetlak oxidu uhličitého v lahvi, který vystřelil nejdříve korkovou zátku a poté i raketu do několika metrové výšky. Pokus se většinou zdařil, jen některým žákům raketa z důvodu velkého objemu sestrojené rakety nevyletěla. A to jsou záludnosti chemie, někdy se i připravené pokusy nezdaří.

V fyzice se seznámili s programem Apollo, který měl za cíl přistání lidí na Měsíci a jejich návrat na Zemi. Výsledkem jejich snažení byly výtvarné výstupy spolu s prezentacemi o jednotlivých letech kosmických lodí Apollo.

Dále deváťáci s pomocí internetu poznávali objekty ve vesmíru jako je planeta, mlhovina, hvězdokupa, černá díra, raketoplán, měsíc a další. Na závěr si vyluštili vesmírnou tajenku.

Mgr. Petra Lattnerová
Mgr. Věra Hubrová