Projekt II.

16. 12. 2022

Krátké dny a dlouhé noci signalizují, že v kalendáři převzal vládu prosinec a končí kalendářní rok. 16. prosince 2022 se všichni žáci naší školy sešli v tělocvičně při realizaci druhé části celoškolního projektu Jsme různí, ale přece stejní, která byla zaměřena na tradice a zvyky spojené s koncem kalendářního roku.

V Evropě máme prosinec propojený s adventními svátky. Všichni víme, že v České republice (3. A, 3. B, 3. C) necháme rozkvést barborky, zdobíme vánoční stromeček doplněný betlémem, v novějším období se tradičním pokrmem stal smažený kapr s bramborovým salátem, pro štěstí si v domácnostech věšíme jmelí. Ale dnes již děti na Štěpána nechodí na koledu, jak tomu bylo ještě nedávno.

Žáci druhých tříd (2. A a 2. B) připomněli, že na Slovensku se Vánoce slaví podobně jako v ČR, menší rozdíly najdeme hlavně u štědrovečerní tabule, kdy nechybí placka s medem, kapustnica a opékance.

Sousední Rakousko (7. B) si potrpí na vánoční výzdobu, perníčky i voňavý štrúdl. Při tradiční štědrovečerní půlnoční mši všude zní jedna z nejznámějších vánočních písní - Stille Nacht (Tichá noc), která poprvé zazněla v roce 1818 v rakouském městě Oberndorf u Salzburku.

24. prosince ve Francii (7. A) by vás čekala bohatá večeře (oblíbená je pečená krůta nadívaná kaštany a dezert, který se jmenuje vánoční poleno), pak byste se vydali na půlnoční mši (la messe de minuit) do nejbližšího kostela nebo by strávili večer s rodinou. Následující den ráno by vás pod stromečkem čekala hromada dárků, které nosí père Noël.

Tradiční Vánoce v Nizozemí (5. A) začínají příchodem Sinterklaase a jeho věrného pomocníka Schwarze Petera. Nizozemci si 5. 12. předávají dárky, dětem i sladkosti. Na Štědrý den (Eerste Kerstag) se scházejí se svými rodinami u dobrého jídla. Druhý den (Zweegte Kerstag) se scházejí u přátel a vzdálenějších rodin. Silvestr je oslavován opět dobrým jídlem a v duchu ohňostrojů, tak jako u nás.

Asijské Japonsko (4. A) má 24. prosince úplně normální pracovní den a děti jdou do školy. A oblíbenou tradiční večeří je jídlo z KFC! Hlavním a nejdůležitějším svátkem je pro Japonce překvapivě Nový rok, oslavy trvají od 31. prosince do 4. ledna, kdy se setkávají celé rodiny a předávají si dárky.

Austrálii (5. B) zvyky a tradice převzali z Ameriky. K Vánocům neodmyslitelně patří Santa Claus a protivný skřítek Grinch. Děti mají prázdniny, ale protože je v Austrálii léto, tráví čas u moře na pláži. A prý by si přály alespoň jednou zažít Vánoce na sněhu!

Maorové na Novém Zélandu (9. A) původně Vánoce vůbec neznali. Nyní slaví formou vlastních duchovních obřadů a připravují svůj tradiční pokrm hangi (vaří se pomocí rozpálených kamenů zakopaných do jámy spolu s nádobami s jídlem pod zemí). Novozélandská pobřeží lemují stromy pohutukawa obsypané rudými květy.

Egypt (8. A), který leží v Africe, je hlavně muslimskou zemí. Proto hlavním svátkem Egypťanů je ramadán, který trvá 29 – 31 dní. Je to však pohyblivý svátek (podobně jako české Velikonoce). Během ramadánu lidé přes den nic nejí, ani nepijí, ale po západu slunce se schází rodiny a společně slaví. A noční atmosférou plnou svítících ozdob se egyptský ramadán blíží našim Vánocům.

Proti tomu se lidé v Kongu (6. B) velice rádi schází se svými nejbližšími, baví se a hlavně vesele tančí!

Americký kontinent na severu začíná Grónskem (1. A a 1. B). Vánoce v Grónsku jsou plné hvězd, panuje tam totiž půl roku polární noc. Tradičními pokrmy je sušená velrybí kůže, polévka z karibu (sob) a nakládaný tuleň. Vánoční stromečky se do Grónska vozí z pevniny.

Všeobecně známé jsou Vánoce v USA (6. A) – dárky naděluje Santa Claus do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci na 25. prosince. U krbu čeká na Santa Clause sklenice plná mléka a talíř plný sušenek. Rodiny při slavnostní hostině večeří nadívaného krocana s brusinkovou omáčkou a bramborami.

Mexiko (4. B) slaví Nový rok. Před půlnocí pojídají Mexičané hroznové víno, v ulicích Mexico City se koná velký taneční festival a probíhají ohňostroje. Lidé se baví a hlasitě se zdraví: Feliz ao nuevo!

Na Jamajce (8. B) se mísí zvyky více kultur. Všechny však spojuje hudba – svým africkým stylem a zvukem bubnů je jednou z nejpopulárnějších písní Christmas a come, kterou s oblibou zpívají ve všech školních sborech. Labužníci by si na Jamajce pochutnali na pečené šunce, kterou zdobí ananas a třešně.

Jihoamerická Brazílie (9. B) slaví Štědrý večer - 24. prosince – jako rodinné setkání a nekonečnou hostinu. Hlavním vánočním jídlem je pečený krocan, jako dezert se podávají sladké dorty s kokosem nebo banánem, brazilský domácí puding a typické Panettone - sladký chléb. Dárky nosí dětem v Brazílii Papai Noel a rozdávají se o půlnoci.

Svátky spojené s koncem kalendářního roku jsou na celém světě pestré a rozmanité. Ale zároveň stejné v tom, že je lidé slaví v kruhu rodiny, s úsměvem a pohodou.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2023!

Datum vložení: 16. 12. 2022 20:25
Datum poslední aktualizace: 19. 12. 2022 12:53