Světový kosmický týden

4. 10. - 10. 10. 2022

V letošním roce se naše škola opět zapojila do Světového kosmického týdne různými aktivitami zaměřenými na kosmonautiku. Žáci prvního i druhého stupně si připomněli významné událostí – 4. října 1957 vypuštění první umělé družice Sputnik 1 a 10. října 1967 podpis Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání vesmíru.

Prvňáčci zkoumali lety do vesmíru. Celý týden poznávali vesmír, besedovali, sledovali dokumenty a pohádky. Na závěr tvořili vesmír podle svých představ. Namalovali vesmír a pak dolepili rakety, planety a kosmonauty. Týden se všem moc líbil, plno věcí se dozvěděli a užili si to. Vytvořené výkresy jsou krásné a všem se moc povedly.

Žáci 2. A se seznamovali s planetami sluneční soustavy. Přečetli si pohádku o planetách a jejich oběžných drahách. V prezentaci si osvojili pořadí planet, v rámci skupinové práce vyhledávali na internetu informace o jednotlivých planetách a zpracovávali myšlenkovou mapu. Celý týden završilo vytvoření modelu sluneční soustavy.

Žáci 2. B se společně podívali na film Výlet do vesmíru a v hodině prvouky si povídali o planetách naší sluneční soustavy. V ČJ si přečetli Pohádku o vesmírné prázdnotě a ve výtvarné výchově společně namalovali temperovými barvami sluneční soustavu.

Žáci ve třetím ročníku ve skupinách nakreslili fiktivní planety a k nim vytvářeli z kartonu a barevného papíru modely raket. Namalované Slunce vystřihli a na druhou stranu napsali důležité informace o této hvězdě. Prohlédli si zajímavé encyklopedie o kosmu a přečetli si příběhy s vesmírnou tematikou.

Ve třídě 4. A téma kosmonautiky prolnulo do českého jazyka, ve kterém žáci pracovali s encyklopediemi, do informatiky, ve které si vyhledali významné kosmonauty i zvířata ve vesmíru. V pracovních činnostech modelovali planety a ve výtvarné výchově je umělecky ztvárnili.

Ve třídě 4. B propojili žáci tuto událost s předmětem informatika a přírodověda. Zabývali se létáním do vesmíru a podrobněji prozkoumali záhadnou planetu Mars a vozítko Perseverance (česky Vytrvalost či Houževnatost), které přistálo v loňském roce na Marsu. Žáci vytvořili v online grafickém programu plakátky k této akci, sami zpracovali a sestříhali videa, která podbarvili hudbou a popsali svým poselstvím vesmíru. Moc se to všem dětem povedlo, zvlášť když předmět informatika mají teprve od letošního září.

Žákům 5. ročníku se také kosmický týden prolínal všemi předměty. V matematice se zaměřili na vesmírné počítání, v českém jazyce popisovali kosmonauta a zjišťovali, jaké předpoklady jsou nutné k povolání kosmonauta. V přírodovědě si povídali o Slunci a podívali se na dokument o vesmírných stanicích a výcviku kosmonautů. V pracovních činnostech a výtvarné výchově vyráběli družici Sputnik 1 a v informatice hledali data o vesmíru. Žákům se kosmický týden velmi líbil, získali nové poznatky a nadchli se pro povolání kosmonauta.

Vesmír a zajímavosti z jeho dobývání se objevil i ve výuce českého jazyka. Šesté třídy na základě šablony Krtek ve vesmíru hledaly odpověď na otázky o českém krtečkovi ve vesmíru. Sedmáci a osmáci sledovali Znojmo z výšky 400 km – doplňovali slova do novinové zprávy. Krtečka i Znojmo spojovala osobnost amerického astronauta Andrewa Feustela, jehož manželka má české kořeny. Po úspěšném zvládnutí textů se pak všichni podívali na prezentaci o všech vesmírných misích astronauta Feustela. Deváté třídy pak řešily pravopis v textu o dobývání vesmíru. Část textu doplňovaly, ve druhé části pak hledaly chyby. Vesmír se tak v hodinách češtiny propojil s dovednostmi čtenářské gramotnosti a znalostmi gramatiky.

Octová raketa vyrobená v chemii8. ročníku startovala překvapivě rychle. Žáci nešetřili palivem a jak je z fotek patrné, tak nabírala různý směr letu, či startovala tak rychle, že převrátila rampu a překvapila tím samotný realizační tým.

Ve fyzice šesťáci a sedmáci zjišťovali, kolik zvířat letělo do vesmíru před prvními kosmonauty v prezentaci Milana Halouska Zvířátka ve službách kosmonautiky. Osmáci a deváťáci sledovali vývoj od prvních raket vyráběných v Číně až po rakety, které přistály na Měsíci. Komentovaná prezentace Historie kosmonautiky pokračovala úspěšnými i neúspěšnými lety raketoplánů a letem krtečka na Mezinárodní kosmické stanici ISS.

Mgr. Věra Hubrová

Datum vložení: 10. 10. 2022 17:05