Není mi to jedno - 3. část projektu
31. 5. 2024
Aktuální počet obyvatel světa podle propočtů OSN je již přes 8 miliard lidí. Proto rozhodně
platí téma celoškolního projektu: NA SVĚTĚ NEJSEM SÁM. V pátek 31. května 2024 žáci v rámci svých třídních kolektivů dokazovali, že vnímají sebe samé, další lidi v bližším či širším okolí i životní prostředí. V rámci tématu NENÍ MI TO JEDNO hledali informace, vysvětlovali nebo diskutovali, dokazovali, že nejsou lhostejní ke svému okolí. Mezilidské vztahy zajímaly deset tříd.
Prvňáčci se zaměřili na správné chování a poznávání ostatních, často zazněla slova: dobrý
den, na shledanou, ahoj, prosím, děkuji, omlouvám se, chválím tě.
Já a můj kamarád – přátelské vztahy, tolerance i vzájemná pomoc zajímaly děti z 2. B.
Povídali si, jaké vlastnosti má mít kamarád a jaký by měl být. A co naopak správný kamarád
nedělá.
Třída 6. B probírala závažné téma: šikanu. Zhlédli dokument o chlapci - vozíčkáři, který se
stal terčem šikany, pak rozebírali nevhodné chování žáků v tomto dokumentu a říkali si, jak
by se zachovali nebo by se měli zachovat v podobné situaci. Jednalo se o techniku tzv.
brainstormingu, kdy žáci sami reagovali na negativní projevy chování celkově v naší
společnosti, ale i mezi spolužáky, navrhovali příklady možného řešení, jak ubližovanému
člověku pomoci. Nikomu by přece nemělo být jedno, když se druhému ubližuje.
Další náročné téma oslovilo žáky 7. A: respektování a pochopení kulturních odlišností. Každý národ má své pozdravy a zvyklosti, které by i turisté měli dodržovat. Sedmáci si pro své cestování vybrali Itálii, Saudskou Arábii, Rusko a Indii. Formu televizního diskusního pořadu si zvolili žáci 7. B. Moderátorka Jana představila své tři hosty. Otázky se střídaly se zajímavými odpověďmi, také diváci se hlásili se svými příspěvky. Proběhla téměř hodina pravdy o současném světě. Sedmákům nebylo jedno, že na světě vymírají druhy zvířat, že si lidé nepovídají, že nejsme schopni zastavit války, že ztrácíme pitnou vodu, že je více civilizačních chorob. Vnímavější svět bychom všichni potřebovali!
Osmáci ve třídě 8. A procvičovali, jak podporovat přátelské vztahy ve třídě. V myšlenkové
mapě zachytili, co jim vadí na jednání ostatních, mohli se zamyslet, zda se tak sami nechovají. Následně pak hledali pravidla pro správné chování, snad se jimi budou řídit!
Základem dobrých vztahů mezi lidmi je dodržování pravidel etikety. Ale znáte dobře etiketu
při pozdravu, představování osob či návštěvě restaurace? Aby vždy udělali dobrý dojem a
nedopustili se žádného faux pas, o to se snažili všichni ve třídě 9. A. Humanitární a charitativní organizace oslovují všechny ve svém okolí, aby každý člověk, pokud může, pomohl podle svých možností lidem v nouzi či se zdravotním handicapem. Žáci z 9. B při svém pátrání objevili mnohé známé, ale i méně známé organizace, například Ježíškova vnoučata, Světluška, Donio. Byli nakonec rádi, že i oni sami přispívají v projektu
Adopce na dálku na studium chlapce na Filipínách.
Stejným směrem se vydali i žáci 6. B, kteří si vysvětlili význam organizací, které pomáhají.
Zhlédli také dokument o handicapované dívce, které velmi pomáhá speciálně cvičený
asistenční pes, na jehož výcvik přispěli štědří dárci.
Protože důležité pro každého by mělo být zdraví, zvolili si třeťáci ke svému projektu téma
sport a bezpečí. Mnohé sporty, kterým se rádi věnují, mohou vést k úrazům, a tak si všichni
připomněli, jaké ochranné pomůcky používat a jaká pravidla dodržovat, aby se nikdo nezranil.
První pomoc jako hlavní úkol si vybrali žáci 4. B. Zopakovali si tísňové volání, pomoc nejen
pří úrazu, ale i při úpalu a úžehu, nezapomněli ani na letní nehody, např. první pomoc při
uštknutí hadem.
Mezi nejoblíbenější dopravní prostředky dětí patří kola a koloběžky. Správné vybavení kola,
použití helmy i znalost dopravních předpisů řešili cyklisté z 5. B. Přáli si, aby všechny jejich
cesty skončily bez nehod.
Existence lidí je velice úzce propojená s přírodou a životním prostředím, které musíme
chránit. A opravdu i malá pomoc jednoho člověka může přispět k tomu, že naše planeta Země bude nadále zelenou. Jak chránit Zemi si ukazovali žáci ve 2. A, 4. A, 5. A i v 8. B. Třídění odpadu, šetření vodou, recyklace se musí stát samozřejmostí pro každého člověka.
Celoškolní projekt byl pestrý, vždy však vedl k jednomu cíli: Na světě nejsme sami, společně jsme odpovědni za to, jaká nás čeká budoucnost.
Mgr. Jaroslava Bínová


