Projekt III.

23. 2. 2023

Čtvrtek 23. února 2023 byl spojený se třetí částí celoškolního projektu Jsme různí, ale přece stejní, kdy se všichni žáci zaměřili na téma FOLKLOR.

Folklor (i folklór) je označení pro různé formy lidové kultury: tanec, hudbu, divadlo, ústní slovesnost, zvyky i architekturu. Folklor vždy vychází z místních i historických kořenů jednotlivých národů, odráží přírodní podmínky života lidí v různých částech světa. Zpracování folkloru u jednotlivých tříd bylo opravdu pestré, žáci si předváděli svá vystoupení v rámci ročníků.

Žáci prvního ročníku si připravili hudební ukázku: písnička GRÓNSKÁ ZEM (J. Nohavica) s dětskými ilustracemi.

Druhé třídy si připravily taneček ze Slovenska Čížiček, který se společně naučily tancovat a zpívat.

Ve třetích třídách žáci reprezentovali Českou republiku, a tudíž se zaměřili na nejvýznamnější folklórní oblasti. Formou písní a tanců provedli spolužáky do jednotlivých míst ČR.

Třída 4. A vystoupila s folklórním tancem japonských gejš s vějíři a předvedla ukázku bojových sportů. Žáci 4. B předvedli mexický folklór, který představili prostřednictvím hudebního filmu COCO, ve kterém zaznívá pravý mexický styl hudby. Samy děti zazpívaly a
doprovodily na rytmické nástroje píseň Buenos Días.

Chlapci a děvčata z 5. A zazpívali lidovou píseň z Nizozemí IN HOLLAND STAAT EEN HUIS (V Holandsku je dům). Pro porozumění neznámého textu si děti samy připravily malované titulky. 5. B se o vánočních prázdninách fiktivně vydala prozkoumat australský folklór. Je to velmi útulná, zajímavá a mladá země. Nejvíce žáky zaujali klokani, kterých je v Austrálii více než obyvatel. A proto si připravili povídání o mladé zemi, které zakončili klokaním tancem.

Žáci šestého ročníku se vydali se svými tanci hned na dva kontinenty. 6. A si na začátku projektu vybrala USA – stát z Ameriky. Tentokrát zabrousili na jih Spojených států, odkud pochází tradiční styl a tanec country, proto celá třída společně nacvičila Cowboy Line Dance na známou píseň Cotton Eye Joe. 6. B svou zemi vybírala na africkém kontinentě - Kongo. Divoký tanec z džungle za rytmu bubnů roztančil všechny žáky 6. B.

Tanec a jódlování byly náplní prezentace folklóru dvou evropských států - Rakouska a Francie - žáky 7. ročníku v rámci celoškolního projektu. Ve francouzském folklóru dochází ke spojení tance a hudby. Proto si žáci 7. A vybrali k tanečnímu ztvárnění velmi známou píseň Avignonský most (Sur le pont d'Avignon). Tento tanec naučili i své kamarády ze 7. B. Ti jim na oplátku ukázali, jak bravurně zvládli jódlování - zvláštní druh zpěvu pocházející z oblasti Tyrolských Alp, které si s nimi žáci 7. A také vyzkoušeli.

Afrika a Amerika se potkala u i osmáků. 8. A úvodním slovem představila kulturu Egypta, přičemž celý text přeložil do arabštiny sedmák Adam Shehata. Poté děvčata zatančila oblíbený exotický břišní tanec. Chlapci z 8. B své posluchače seznámili s rastafariány = typickými obyvateli Jamajky, kteří jsou zajímaví svým způsobem života, kdy je kladen důraz na život v souladu s přírodou. Jejich tanec nacvičila a předvedla děvčata z 8. B. Nakonec žáci zhlédli dva dokumenty o životě lidí v Egyptě i na Jamajce.

K protinožcům na Nový Zéland se vydali žáci 9. A, kteří svým vrstevníkům živě představili maorský bojový tanec Haka. Nechyběl pokřik, gestikulace rukou, podupávání, grimasy, vyplazování jazyků i vykulování očí. Žáci 9. B fiktivně navštívili právě probíhající karneval v jihoamerické Brazílii, který žije v rytmu samby. Nechyběla ani tanečně bojová capoeira či brazilské jiu-jitsu.

Ohlédnutí za tradicemi jednotlivých národů bylo zajímavé a velice pestré. Nyní ale platilo: Jsme stejní, ale přece jiní!

Datum vložení: 23. 2. 2023 17:36
Datum poslední aktualizace: 24. 2. 2023 20:53