Projekt IV.

25. 4. 2023

Čtvrtý projektový den – 25. dubna 2023 - se zaměřil na významné osobnosti jednotlivých zemí. Jsme všichni součástí společnosti, tvoříme kolektiv, jsme ale také jedineční a něčím výjimeční. V době dospívání mnohdy hledáme svůj vzor – nejdříve v rodičích, později mezi přáteli. Jsme ale také výrazně ovlivněni televizí, internetem i časopisy a sledujeme celebrity z řad umělců, sportovců, politiků nebo vědců, vliv mají také postavy z filmů či knih. Můžeme si tedy vybrat, kdo nás bude inspirovat k lepšímu chování a jednání. Vzorem nám však může být i více lidí, protože nikdo nechce být pouhou kopií, ale chce se stát výjimečným a jedinečným sám.

Proto si jednotlivé třídní kolektivy vybraly zajímavé osobnosti své země a seznámily s nimi žáky z paralelní třídy.

Naši prvňáčci si v rámci projektu povídali o Grónsku. Společně si zazpívali píseň od Jaroslava Nohavici Grónská zem a vytvářeli grónské vlaječky na výzdobu naší jídelny.

Žáci druhých tříd se navzájem seznámili s významnými osobnostmi Slovenska. Třída 2. B si zvolila známého slovenského hrdinu a zbojníka Juraje Jánošíka, žáci 2. A poté slovenského lékaře Jána Jessenia. Seznámili se tak hravou formou s nejvýznamnějšími okamžiky jejich životů.

Žáci třetího ročníku napsali referáty o významných osobnostech naší republiky a ve výtvarné výchově nakreslili jejich portréty -  Karel IV., Jan Žižka, Božena Němcová, T. G. Masaryk, Karel Gott, Jaromír Jágr aj. Své práce prezentovali společně ve třídě.

Třídy 4. A a 4. B si společně ukázaly, co za osobnosti skrývá námi vybraný stát. Vzájemně si představily významné osoby Japonska i Mexika a řekli si důležité informace o těchto lidech, kteří přispěli svými činy k proslavení své rodné země. Projektová hodiny byla proložena hudbou, interaktivními prvky v podobě prezentace a aktivizačními činnostmi.

Páté třídy se vydaly na průzkum významných osobností z Austrálie a Nizozemí. Navzájem si představily hlavní představitele napříč všemi oblastmi. Žáci se dozvěděli spoustu informací a se zájmem sledovali prezentace svých spolužáků. Projektové vyučování se vydařilo a všichni byli nadšeni.

Žáci šestého ročníku viděli velké finanční a sociální rozdíly mezi svými zeměmi. Spojené státy americké patří mezi nejbohatší státy světa, žije v nich asi 337 milionů obyvatel. Celý svět zná americké prezidenty, sportovce nebo zpěváky. A také herce. Snad nejslavnější americká rodina žije ve Springfieldu, tvoří ji Homer + Marge + Líza + Bart + Maggie Simpsnovi, kteří se jako typičtí Američané předvedli i šesťákům.

Africká Konžská demokratická republika naopak je zemí chudou. Výraznou stopu v dějinách
Konga zanechal Joseph-Désiré Mobutu, který si nechal říkat Mobutu Sese Seko Kuku gbendu wa za Banga (v překladu Mocný válečník, kráčející od vítězství k vítězství, zanechávající za sebou spáleniště). Jeho vláda však postavení lidí nezlepšila, dodnes je postavení žen v Kongu podřadné.

Vybrat osobnost typickou pro Francii a Rakousko pro další část projektu, nebyl vůbec jednoduchý úkol. 7. A si nakonec vybrala nejslavnějšího konstruktéra a architekta Alexandra Gustave Eiffela, který se proslavil konstrukcí Eiffelovy věže (Paříž) a návrhem kostry sochy Svobody (New York). Ženské osobnosti zastupovala ikona módního návrhářství Coco Chanel, která měla značný vliv na utváření šatníku moderní ženy.

7. B se věnovala nejznámější panovnici Rakouska Marii Terezii a jejím reformám, zejména reformě školství. Mužské osobnosti pak zastupoval hudební skladatel období klasicismu a klavírní virtuóz Wolfgang Amadeus Mozart. Na závěr jsme si vyslechli krátkou ukázku Malé noční hudby od W. A. Mozarta a ukázku francouzského šansonu v podání další významné francouzské osobnosti Edith Piaf.

8. A představila nejvýznamnější historické osobnosti Egypta. Krásná Kleopatra s očima barvy Nilu se předvedla naživo. Fascinujícího faraona Tutanchamona, který zemřel v pouhých 19 letech a byl pohřben s předměty nesmírné hodnoty, osmáci poznali v krátkém videu.

Dívky z 8. B spolužáky seznámily s jamajskou umělkyní Grace Jones, jež se proslavila v roli modelky, herečky a zpěvačky. Zazněla také jedna z jejích písní. Druhým zástupcem Jamajky se stal sympatický Usain Bolt, sportovec – slavný sprinter, držitel několika světových rekordů. Životopisné video možná někoho inspirovalo k tomu, aby začali více sportovat.

I deváťáci se během čtvrté části celoškolního projektu navzájem seznámili s významnými osobnostmi vybraných zemí světa. Žáci 9. A své spolužáky obeznámili s novozélandskými rodáky: oscarovým režisérem Peterem Jacksonem (trilogie Pán prstenů) a popovou zpěvačkou a textařkou Lorde. Zástupci 9. B poté představili fotbalovou legendu z Brazílie Pelého, který bývá označovaný jako nejlepší fotbalista všech dob. Adrianu Limu, známou topmodelku a herečku, znají především dívky, ale jistě zaujala i jejich spolužáky.

Datum vložení: 25. 4. 2023 19:19
Datum poslední aktualizace: 31. 5. 2023 12:54