30. 4. 2023

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970. I my jsme nezapomněli. V rámci ročníků jsme se zabývali různými tématy.

1. ročník
Ve středu 26. 4. oslavili žáci 1. A Den Země. Vysvětlili si význam rostlin a stromů pro naši planetu a zabývali se také jejich rozmanitostí a tříděním. Na závěr vytvořili stromový výkres a užili si tak pěknou hodinu. Prvňáčci z 1. B si v rámci prvouky povídali o bylinách, keřích a rostlinách. Seznámili se s jejich hlavními rozdíly. Ve výtvarné výchově pak malovali rozkvetlou jarní louku a různé druhy listnatých a jehličnatých stromů.

2. ročník
Ve středu 26. 4. se druháci vypravili na přírodovědnou vycházku k řece Dyji, kde pozorovali ekosystém řeky v jarním období. U splavu v Tasovicích si zopakovali probírané učivo o koloběhu vody v přírodě. Žáci byli z vycházky nadšení.

3. ročník
V hodině prvouky si děti ze 3. A povídaly o domácích zvířatech, o jejich mláďatech a jejich způsobu života. Ve výtvarné výchově si potom namalovaly zvířátka na statku. Děti ze 3. B kreslily svá oblíbená zvířata: plameňák růžový, chovateli oblíbený papoušek fišerův nebo dravý sokol. Děti ze 3. C si Den Země připomněly prací ve výtvarné výchově, kde malovaly zvířata z celého světa a potom v prvouce napsaly referát o nějakém oblíbeném zvířeti. Svou práci prezentovaly vystoupením před spolužáky.

4. ročník
Jak zamezit nebo zmírnit dopady dopravy na funkci naší planety prodiskutovali žáci 4. A ve čtvrtek 27. 4. Popřemýšleli nad všemi dopravními prostředky, které naši Zemi znečišťují, ale i nad těmi, které bychom naopak měli volit častěji. Ukázali si také možnosti mezinárodní dopravy letadlem, lodí či vlakem. Děti ze 4. B se zabývaly vlivem dopravy na životní prostředí. Nejvíc je zaujala kombinovaná doprava, nakládání kontejnerů na lodě i vykládání z lodí. Magdalénka Jeřábková dokonce doma po vyučování úplně sama zpracovala video z toho, co si zapamatovala ze školy. Promítlo se tam vše, co si žáci o tomto tématu říkali ve škole a to je skvělý důkaz o učení a o vnitřní motivaci. Děti vytvořily ekologický vlak, každý žák nakreslil vagón se vzkazy s ekologickým podtextem. Vláček si žáci vystavili ve třídě a vysvětlili si, že vlak je zatím pořád nejméně znečišťující dopravou na Zemi. Video Magdalénky

5. ročník
V pátek 21. 4. se třídy 5. A a 5. B společně vydaly na ekologickou vycházku. Žáci byli rozděleni do skupin, ve kterých plnili zadané úkoly. Cílem bylo sledovat a zapisovat počet kontejnerů v okolí školy, včetně jejich druhů. Zároveň bylo jejich úkolem zaznamenávat počet odpadků, které se nacházely mimo prostory pro ně určené. Po návratu do školy shlédli film o třídění odpadu a zahráli si tematické bingo. Úkoly plnili s nadšením a vycházka se podařila.

6. ročník
V rámci třídnické hodiny si šesťáci povídali o důležitosti ochrany lesů, jaká je práce lesníků a co mohou udělat pro to, abychom jako lidstvo lesy zachovali pro budoucnost. Mluvili o polomech, o napadení jehličnanů kůrovcem, taky o tom, jak často se do lesa dostanou a kdo tam žije a co tam roste. Povídání doplnili o kvíz Fauna a flora lesa na PC. Z nabídnutých obrázků měli vybrat správný k jednomu přírodovědnému názvu. Už vědí, jakou barvu má sasanka hajní, jak vypadá poštolka obecná a čím se krmí ježci. Dalším, tentokrát písemným testem, byly základní informace o typech stromů. Tam jejich vědomosti úplně nestačily. Budou se muset o přírodu kolem sebe více zajímat.

7. ročník
Ve čtvrtek 13. 4.  věnovali sedmáci v hodině zeměpisu svůj čas naší planetě. Hlavnímtématem pro ně bylo třídění odpadu, recyklace a všeobecné povědomí o tom, jak se nakládá s lidmi vyprodukovaným nepořádkem. Nejdříve byli žáci seznámeni s tím, jak vlastně správně třídit odpad a jaká je následná cesta jejich snažení od kontroly na třídících linkách až po samotnou recyklaci. Také jim byl představen vcelku nový pojem z této problematiky a to upcyklace, tedy znovupoužití odpadu na jiné účely. Ve druhé části si mohli žáci sami vyzkoušet třídění odpadu, a to jejich vlastního. Zde zjistili, jaké vlastně dělají při třídění chyby a jak tuto činnost ještě více zdokonalit. V hodině matematiky řešili žáci sedmého ročníku příklady, z jejichž výsledků vyvozovali dobu rozkladu odpadu pohozeného v přírodě. Dozvěděli se, že nedopalek cigarety se rozkládá 15 let a plastová láhev 100 let. Nejvíce je překvapila skutečnost, že žvýkačka se rozkládá v přírodě celých 50 let. Doufejme, že si všichni na toto číslo vzpomenou, až budou chtít vyplivnout žvýkačku na zem.

8. ročník
Žáci 8. A si ujasnili, co je pro člověka z hlediska zdraví důležité – zdravá strava, pravidelnýpohyb, kvalitní spánek, pitný režim a vyvarování se všem škodlivým látkám. Poté jsme vyluštili tajenku, zvládli několik kvízů, vyzkoušeli Pozdrav Slunci a vyrobili si tematické portfolio, které umístili u vchodu do své třídy. Žáci 8. B na školním hřišti za krásného slunného počasí zklidnili svůj dech, protáhli svaly a pozdravili Slunce, nejznámější jógovou sestavou. Když nahlédnete do svého nitra, tak zjistíte, že Zemí jste vy sami. Nejsme odděleni, není to životní prostředí a já, není to Země a já. Bez Země bychom nebyli, ona je naší opatrovnicí, živitelkou, oporou, Matkou Zemí.

9. ročník
Žáci 9. ročníku vzhledem ke svým vědomostem a danému tématu Ozon prospívá nebo škodí? byli celkem aktivní a překvapili svými znalostmi, které byly na vysoké úrovni. Vycházeli z učiva environmentální výchovy. Debata se nesla v duchu, jak zastavit růst ozonové díry, ale v mnoha případech se věc jeví jen jako teoretická. Na závěr hodiny se žáci seznámili, jak se v každodenním životě bránit před škodlivým UV zářením.

Mgr. Pavel Karaščák

Datum vložení: 2. 5. 2023 19:26