MŮJ DIGI svět
5. 6. 2026
V květnu 2026 ve většině tříd naší školy často zněla slova počítače a mobily, sociální sítě, realita nebo online život, lajky, fakenews, influencer, kyberšikana. To byl jasný doklad toho, že žáci s vyučujícími pokračovali v celoškolním projektu MŮJ DIGI svět, přičemž druhá část nesla podtitul Pozitiva a negativa DIGI světa. Cílem bylo, aby žáci bezpečně vystupovali na sociálních sítích, zároveň kriticky vnímali zprostředkované informace.
První třídy v hodinách českého jazyka a matematiky využily tablety jako pomocníky při učení. Děti pracovaly s QR kódy při čtení s porozuměním a v aplikaci Kahoot procvičovaly sčítání a odčítání do 20. Společně jsme si také povídali o tom, jak nám digitální technologie mohou pomáhat a proč je důležité je používat bezpečně a s rozumem.
Žáci 2. tříd se zaměřili na bezpečné a zodpovědné využívání internetu a sociálních sítí, uvědomování si rizik, ale i pozitiv digi prostoru. Prostřednictvím modelových situací a tematických videí si analyzovali tuto problematiku. Součástí projektu byly řízené diskuze, vlastní názory i osobní zkušenosti, se kterými se již žáci setkali a řešili je s rodiči.
Ve třetím ročníku žáci shlédli videa s tematikou digitálního světa, která si následně důkladně rozebrali a vyhodnotili klady i zápory, které nám digitální svět umožňuje. Vyprávěli o svých osobních zkušenostech a téma následně výtvarně zpracovali. V rámci digitálních kompetencí si také vyzkoušeli programováni v programu Scratch, které je velmi bavilo.
Čtvrté třídy zakončily projekt besedou o pozitivech a negativech digitálního světa. Společně vytvořili na tabuli dva sloupce pro a proti, potom ve skupinách zpracovávali toto téma výtvarně tím, že vytvářeli opuštěný ostrov buď s klady nebo zápory. V hodině informatiky si žáci vyzkoušeli několik kvízů s otázkami bezpečnosti na internetu a zahráli si hru rytíři internetu, kde se opět seznamovali s různými cizími výrazy s problematikou bezpečného chování. Musíme doufat, že získané informace přispějí alespoň trochu k ostražitému používání jejich elektronických zařízení.
V 5. A proběhl projektový den s názvem Bezpečně na síti. Žáci se během aktivit seznamovali s pojmem digitální stopa, diskutovali o rizicích online prostředí a společně hledali pravidla bezpečného používání internetu. Třída 5. B se zúčastnila školního projektu přípravou svých prezentací na Absolventíka. Při této příležitosti si vyprávěli a názorně ukazovali pozitiva i negativa v digitálním světě, jeho výhody i úskalí.
Žáci 6. A se v rámci tématu Bezpečí na internetu věnovali problematice kyberšikany. Ve skupinách vytvářeli prezentace a komiksy, ve kterých vysvětlovali, co kyberšikana je, jaké může mít podoby a jak na ni správně reagovat. Zaměřili se také na možnosti obrany, hledání pomoci a organizace či osoby, na které je možné se v případě problémů obrátit. Součástí jejich práce bylo i vyhledávání a zpracování skutečných kauz, které ukazují, jak závažné mohou být dopady nevhodného chování na internetu. Vznikly zajímavé a poučné výstupy, které pomohly lépe porozumět této aktuální problematice.
Jak se chovat bezpečně online? To už s jistotou vědí žáci 6. B, kteří zpracovávali prezentace v hodinách informatiky. Rozhodně by dali za pravdu modernímu rčení: Internet je skvělý sluha, ale zlý pán. Dozvěděli se, jak se bránit manipulaci v chatu, co nikdy nesdělovat lidem online, co je to kybergrooming či sharenting, a také se zabývali skutečnými kauzami.
Moje síť, moje pravidla! - výchozí motto pro 7. A vedlo k zhotovení stručných, ale přehledných návodů: jak si nastavit soukromí na sociálních sítích, jak poznat falešnou identitu, komu věřit v online přátelství, proč vznikají nebezpečné výzvy a jak odhalit jejich riziko, pozor na digitální stopu. Návody si jednotlivé tvůrčí týmy nejdříve vysvětlily navzájem. V plakátové formě je dále sdílejí se všemi žáky školy v galerii na chodbě.
Víte, jak se liší reálný život od online světa? Víte, jak si udělat digitální detox? Víte, jak otestovat, zda máte digitální sebeúctu? Co je to LIKE a FOMO? A jak a v čem nás veškeré sociální sítě ovlivňují? My žáci ze 7. B to víme. Zpracovali jsme si ve skupinkách vlastní info plakáty, na kterých jsme spolužákům formou krátkých prezentací všechno objasnili, a které jsou k vidění pro ostatní na chodbě v prvním patře. Teď už se internetové džungle nebojíme!
Žáci 8. A se proměnili v digitální detektivy a zaměřili se na kybernetickou bezpečnost. Celá třída se pustila do důležitých témat, která hýbou dnešním internetem. Zatímco jedna skupina natočila poučné video o tom, co jsou to hoaxy, fakenews a dezinformace, ostatní týmy se chopily prezentací. Společně všichni zjistili, jak nenaletět na falešné e-shopy, jak odhalit upravenou fotku či video, nebo jak si ověřit pravdivost zpráv na internetu pomocí fact-checkingu krok za krokem.
Celá 8. B zpracovávala po skupinkách témata týkající se falešných e-shopů, vlivu médií na naše názory, kryptopodvody, ale i například to, jak se upravují fotografie, aby na nich daný člověk vypadal lépe než ve skutečnosti. Zjistili jsme, co je to smishing, vishing a phishing a jakým způsobem osoby pod falešnou identitou zneužívají důvěryhodnost lidí. Nemohly být opomenuty ani hoaxy a fakenews, jež dezinformacemi klamou zejména prostřednictvím sociálních sítí.
Žáci 9. A nejdříve hledali ve skupinkách (3 - 5 lidí) odpovědi na zadání: Co říká zákon o kyberšikaně? Kdy je online chování trestné? Když se stanu obětí online útoku, jak mám reagovat?V následující hodině si pak své poznatky a názory o digitální odpovědnosti a zákonech internetu vzájemně prezentovali. Nezapomněli připravit i přehledy o své práci a sdílí je pro mladší žáky na chodbě v 1. patře školy.
V průběhu druhého pololetí se třída 9. B zaměřila na zpracování dotazníku, který sami vytvořili. Jednalo se o 8 otázek souvisejících s tematikou Digitální já a díky odpovědím od více než 80 dotázaných kamarádů a kamarádek z 2. stupně se dozvěděli, kolik žáků na noc vypíná mobil, kdo je více než 6 hodin denně na sociálních sítích, atd. Odpovědi dále zpracovávali v hodinách informatiky pod vedením Mgr. Dzobové. A výsledek? Přehledné sloupcové a kruhové grafy, které spolu s legendou přehledně vypovídají o digi světě našich vrstevníků. A jsou to opravdu zajímavé výsledky, místy až výstražné!
Jsou děti více v realitě nebo ve virtuálním světě? S přehlednými grafy se každý může seznámit v 1. poschodí budovy školy vlevo, mezi 9. B a 8. A!
Pestrost témat, která prolínala výukou, ukazuje šíři virtuálního online života, které by měl každý jedinec vnímat a znát. Cestu správným směrem ukazují nyní práce v malé školní galerii!
Mgr. Jaroslava Bínová, Mgr. Růžena Mikuličová


